top of page

Bezpieczeństwo dzieci w przedszkolu i żłobku. Uczulenia i wstrząs anafilaktyczny.

Debata ekspercka Instytutu Świadomości Bezpieczeństwo dziecka w przedszkolu i żłobku - teoria i rzeczywistość.


Wnioski z debaty cz. 1.

Uczulenia i wstrząs anafilaktyczny.Debata została zorganizowana by zwrócić uwagę zarówno rodziców, jak i organizatorów wczesnej opieki nad dziećmi na konieczność budowania większej świadomości w zakresie istotnych dla życia dziecka kompetencji personelu placówek, ilości zagrożeń dla najmłodszych w codziennych sytuacjach żłobkowych i przedszkolnych oraz w zakresie metod zapobiegania tragediom oraz narzędzi i umiejętności ratowania życia dzieci. Wydarzenie zostało zorganizowane, by zapobiegać takim tragediom, jak śmierć 3-letniego chłopczyka w rzeszowskim przedszkolu poprzez zakrztuszenie winogronem.


Większa świadomość = większe bezpieczeństwo dziecka


Ewelina Naturia Pańczyk, Psychotraumatolog, Terapeuta Świadomości i Prezes Fundacji Instytut Świadomości, prywatnie mama 2,5 letniej Ewy, podkreśla, że wydarzenie przyczyni się do większej wiedzy społecznej, lepszej weryfikacji kompetencji personelu, a przede wszystkim przyczyni się do zapewnienia większego bezpieczeństwa w zakresie zdrowia i życia dzieci, w tym najmłodszych uczęszczających do placówek na terenie Praga Północ w Warszawie.


  • Ponieważ nasza debata była wielowątkowa, postanowiliśmy podzielić ją na konkretne tematy przewodnie, by najważniejsze w danym wątku wnioski mogły wybrzmieć i tym samym zaprosić do szerszej dyskusji na tak wiele tematów, jakim jest bezpieczeństwo dzieci w placówkach żłobkowych i przedszkolnych. - omawia.


Samo życie


Anna Kaczmarek, Redakcja Na Temat, prywatnie mama 2,5 letniego Rysia, opowiedziała o swoim osobistym doświadczeniu, w którym jej syn miał niezdiagnozowaną ciężką reakcję anafilaktyczną, która wymagała natychmiastowej hospitalizacji i od tego czasu zarówno dom i przedszkole musi być wyposażone w adrenalinę, ponieważ reakcja była bardzo ciężka, a nie wiadomo do końca co ją spowodowało. Przedszkole przyjęło adrenalinę, jednak personel wymagał przeszkolenia w zakresie użycia jej na terenie placówki.


  • Nikt z nas nie wie, jak zachowamy się w sytuacji zagrożenia życia, a jeśli chodzi o tak małe dzieci, strach może nas sparaliżować. Prawo wymaga, by personel był przeszkolony z pierwszej pomocy, jednak w naszym przypadku z adrenaliną, samodzielnie musiałam dokonać takiego szkolenia by mieć pewność, że adrenalina zostanie użyta odpowiednio i przede wszystkim, że wyrażam na to zgodę. Początkowo zdziwiło mnie to, że sama muszę takie szkolenie przeprowadzić, ale faktycznie, w internecie jest wiele filmików wprowadzających w błąd, nierzetelnych, które nie uczą, jak prawidłowo użyć adrenaliny i pokazują rodzaje narzędzi. W przypadku ciężkiego wstrząsu anafilaktycznego, na uratowanie życia jest 15 minut, dlatego teraz każdy z nas nosi przy sobie adrenalinę, a dodatkowo jest ona w miejscach, gdzie moje dziecko jest na co dzień - również w przedszkolu. Mamy szczęście, bo w naszym przedszkolu spotkaliśmy się zarówno ze zrozumieniem, jak i odpowiedzialnym podejściem do sytuacji, myślę, że mogę powiedzieć, że czuję, że w tej placówce moje dziecko jest bezpieczne. - zaznacza.


Barbara Zych, Ekspert w ochronie zdrowia, wykładowca i szkoleniowiec, w tym w zakresie pierwszej pomocy i ratowania życia zwraca uwagę, że zapisując dziecko do placówki, dla wielu rodziców najważniejsze jest to, jakimi wartościami wychowawczymi kieruje się placówka, w jakim nurcie jest prowadzona, czy ile dodatkowych zajęć rozwojowych ma dziecko, a kwestie bezpieczeństwa dziecka uznawane są za oczywiste.


  • A tymczasem codziennych zagrożeń dla takich maluchów jest bardzo wiele. Najczęściej są to właśnie zadławienia, zakrztuszenia, urazy, upadki oraz reakcje alergiczne, w tym na użądlenia błonkoskrzydłych owadów czy nawet na rośliny na placu zabaw czy drzewa. Większość rodziców tak małych dzieci nawet nie wie, czy dziecko jest uczulone np. na jad owadów, bo po prostu nigdy nie spotkali się z użądleniem, a jest to realne zagrożenie dla dziecka. I tu ważna jest ta świadomość dyrektora placówki i personelu oraz rola w budowaniu świadomości u rodziców. Oczywiście również takie prowadzenie zajęć, które minimalizują ryzyko wystąpienia sytuacji zagrażających zdrowiu i życiu sytuacji, bo wiadomo, że nawet przy całej staranności, nie wszystkiemu jesteśmy w stanie zapobiec. - dodaje.


Praktyka w ratowaniu życia


Ewelina Naturia Pańczyk podkreśla, że to właśnie życiowe sytuacje i doświadczenia osób z najbliższego otoczenia, a także ogólnopolskie doniesienia spowodowały potrzebę uruchomienia w Instytucie Świadomości praktycznych szkoleń z pierwszej pomocy i ratowania życia, w tym szczególnie wrażliwych najmłodszych dzieci.


  • Właśnie dlatego w naszym Instytucie Świadomości uruchomiliśmy projekt Uratuj Życie, czyli praktyczne szkolenia w pierwszej pomocy dla rodziców, opiekunów i wychowawców. Szkolenia nastawione są na prawdziwe życie, bardzo praktyczne, nastawione na zdobycie konkretnych umiejętności i nabycie zachowań pozwalających na uratowanie życia człowieka. - tłumaczy Ewelina Naturia Pańczyk. - Podczas zajęć przekazujemy najważniejszej wiedzy teoretycznej w kompaktowej formie, a główny nacisk kładziemy na ćwiczenia praktyczne dla wszystkich uczestników kursu. Szkolenie zakończone jest Certyfikatem zdobycia nie tylko teoretycznej wiedzy, ale i praktycznych umiejętności. Zachęcamy zarówno kadrę placówek, jak i rodziców prywatnie do skorzystania z naszego szkolenia. - dodaje.


Program szkolenia i dane kontaktowe do Instytutu Świadomości znajdują się tu:

https://www.instytutswiadomosci.online/uratujzycieszkolenie


Bezpieczeństwo zaczyna się w domu


A dokładniej, w świadomości rodziców. Jak oceniła Ewa Ulrich-Załęska, psycholog, socjoterapeuta, wychowawca w placówkach dziecięcych i młodzieżowych, znamy siebie na tyle, na ile nas sprawdzono, dlatego tak ważne jest, by rodzice sami umieli zachować się w trudnych sytuacjach, sami przeszli odpowiednie szkolenia i kursy, zadbali również o to, by ich dziecko już od najmłodszych lat miało świadomość podstawowych zagrożeń.


  • Często w filmach nie są pokazywane prawdziwe i realne sytuacje i reakcje organizmu. W rzeczywistości wygląda to inaczej - mniej filmowo, a faktycznie bardziej niebezpiecznie. Wiele rodziców z góry zakłada, że przedszkole czy żłobek to profesjonalna placówka, która dokładnie wie, co ma robić w każdej sytuacji. W praktyce, to przecież ludzie, którzy, na szczęście, rzadko spotykają się z tak drastycznymi sytuacjami, więc ich wiedza nie jest na tyle sprawdzona, co np. w przypadku lekarza, pielęgniarki czy strażaka. Natomiast faktem jest, że co najmniej raz w roku, placówka musi zaktualizować wiedzę w zakresie pierwszej pomocy i zatrudniać wyłącznie osoby z certyfikatem takiego kursu. Ważne jest również to, by rodzice wprost i otwarcie informowali personel placówki o potencjalnych zagrożeniach - znam sytuacje, że w obawie, przed nieprzyjęciem dziecka do placówki, rodzice nie przekazywali pełnej informacji chyba nie do końca zdając sobie sprawę z powagi tej sytuacji. A należy od razu i dokładnie informować choćby uczuleniach, alergiach, to pomaga przygotować się lepiej i nie działać z zaskoczenia w i tak już stresowej sytuacji. - mówi Ewa Ulrich-Załęska.


  • To bardzo ważne, by w placówkach odbywały się spotkania informacyjne na temat reakcji alergicznych i anafilaktycznych, z własnego doświadczenia wiem, że w tym zakresie jest wciąż zbyt niska świadomość. A często anafilaksja to nie spektakularne puchnięcie czy dreszcze, w przypadku mojego syna była to wysypka, wymioty, co bardziej sugerowało zatrucie czy ciężką infekcję wirusową, a nie wstrząs anafilaktyczny. Do dziś nie wiemy, co dokładnie go spowodowało, tym bardziej całe otoczenie dziecka musi być świadome i ostrożne. - dodaje Anna Kaczmarek.


W debacie udział wzięły:


1. Anna Kaczmarek, Redakcja Natemat.pl, prywatnie mama 2,5 letniego synka Rysia

2. Ewa Ulrich-Załęska, psycholog, socjoterapeuta, wychowawca w placówkach dziecięcych i młodzieżowych

3. Barbara Zych, Ekspert w ochronie zdrowia, wykładowca i szkoleniowiec, w tym w zakresie pierwszej pomocy i ratowania życia.


Moderator: Ewelina Pańczyk, psychotraumatolog, Terapeuta Świadomości, prezes fundacji Instytut ŚwiadomościDebata ekspercka została zorganizowana przez fundację Instytut Świadomości.Comments


bottom of page